Dynamiczny rozwój onkologii, która jest dziedziną interdyscyplinarną, spowodował wyodrębnienie Ginekologii Onkologicznej, która obejmuje zarówno chirurgię, chemioterapię, jak również radioterapię. Ginekolog onkolog uczestniczy w każdym etapie diagnostyki i leczenia nowotworów złośliwych kobiecych narządów płciowych. Częstość występowania raka szyjki, raka jajnika, raka trzonu macicy czy raka sromu, związana jest z wiekiem kobiet. U młodszych kobiet dominuje rak szyjki macicy, w średnim wieku najczęstszym jest rak trzonu macicy i rak jajnika, natomiast rak sromu dotyczy kobiet w wieku podeszłym.
Proste badanie, które polega na oglądaniu – w odpowiednim oświetleniu i powiększeniu – powierzchni szyjki macicy, kanału szyjki oraz pochwy i sromu.
Przy pomocy urządzenia (mikroskopu) zwanego kolposkopem lekarz może wykryć choroby niewidoczne podczas zwykłego badania ginekologicznego.
Głównym celem badania jest wykrywanie zmian przedrakowych szyjki macicy, pochwy i sromu. Za pomocą kolposkopii szuka się także objawów infekcji wirusem HPV, który jest najważniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby nowotworowej.